יום ראשון, 7 בינואר 2018

יהודים אמריקאים צריכים להעביר את התרומות שלהם לישראל למטרה אחת ויחידה

"קרן צדקה אמריקאית מבקשת להעביר 500,000 דולר לארגונים ישראליים, על מה היית ממליץ?"

ובכן, זו השאלה שעלתה בדיון ערב-שבת.

"הקרן", נאמר שם, "יכולה להעביר לארגוני צדקה, לחיילי צה"ל, ניצולי שואה, קידום השלום או בניית מרחבים מוגנים. פונים אליה עמותות צדקה, ישיבות, בתי ספר, קבוצות ספורט, מוזיאונים, תנועות נוער ומי לא"."אתם שואלים שאלה לא פשוטה", אמרתי, "אבל אם זה היה תלוי בי הייתה לי תשובה נחרצת.

אתם, יהודי ארצות הברית, השקיעו את כספי התרומות שלכם בדבר אחד: במוח הישראלי. עזרו לנו לבנות את ישראל כמגדלור של חכמה ודעת. בכל הכבוד והיקר, כספי התרומות שלכם לא צריכים להחליף את מערכת הרווחה, את משרד הביטחון או את האיזון הפוליטי בישראל. מדינת ישראל היא כבר ילדה גדולה וצריכה לדאוג לאזרחיה בעצמה. אם מילואימניק צריך נעליים קלות – המדינה היא זו שצריכה לטפל בזה ולא גב' סטיינברג מבוסטון או הדודה מהאגודה למען החייל.

הציונות שלכם, של מי שלא עלה ארצה, צריכה להיות הציונות של אחד-העם: הציונות רוחנית. אל תחשבו על ישראל כעיר מקלט או כיעד אקזוטי לחופשה הבאה, אלא ראו בה כמוקד הרוחני, המרכז המחנך וגאוות העולם היהודי כולו! כן, תתאמצו שכך יהיה!

התרומות שלכם צריכות לטפח אנשי רוח, אנשי חינוך, יזמים ואנשי אקדמיה – אלה שעושים לנו כבוד בעולם והופכים את ישראל מעוד מובלעת מזרח-תיכונית למקום שעיני העולם נשואות אליו. תרמו לעוד מחקרים, עוד ספרים, עוד המצאות ועוד פיתוחים. סייעו לחברות סטארט-אפ ישראליות. הפיצו את חכמת ירושלים באומות. השקיעו ברוח ולא בחומר.

במשלי כתוב "בְּחָכְמָה יָסַד אָרֶץ", בלי ישראלים חכמים ובלי החדשנות הישראלית – הארץ לא תיווסד.

מאמריקה ייצא הכסף, ומציון – תורה!"